Opublikowano w: Herbalism, 2020, 1 (6), s. 76–83r.

Smog to toksyczna mgła obecna w atmosferze szczególnie w okresie grzewczym. Od prawie pół wieku wiadomo, że jest szkodliwy dla zdrowia, jednak dopiero od niedawna pojawiają się doniesienia naukowe, świadczące o tym, w jak wielu jednostkach chorobowych smog przyczynia się do pogorszenia rokowań. Najlepszym sposobem ochrony przed smogiem jest unikanie przebywania w środowisku, w którym się znajduje, co często jednak jest niemożliwe. W celu redukcji zagrożeń wynikających z oddziaływania smogu należy zatem wykorzystać naturalne produkty, w tym zioła o działaniu wykrztuśnym i przeciwzapalnym w obrębie układu oddechowego.

 

Pobierz cały artykuł w formacie pdf

Opublikowano w: Postępy Fitoterapii 2/2022r.

Opracowanie jest przeglądem naturalnych surowców, które mogą zapobiec zarażeniu i wspomóc terapię infekcji wirusowych, w tym wywołujących COVID-19. Warunkiem niezarażenia się patogenami, które wywołują infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, jest wysoka odporność organizmu

 

Pobierz cały artykuł w formacie pdf

Opublikowano w: Postępy Fitoterapii 4/2021r.

Zespół policystycznych jajników (ang. polycystic ovary syndrome – PCOS) to schorzenie o złożonej etiologii. Wpływa zarówno na zdolności reprodukcyjne, jak i na zaburzenia metaboliczne. Dotyczyć może nawet 15% kobiet w wieku rozrodczym. W diagnostyce choroby ważne jest m.in. ustalenie stężenia androgenów.

 

Pobierz cały artykuł w formacie pdf

Opublikowano w: ALMANACH Vol.16 NR 4 2021.

Leczenie i profilaktyka z użyciem produktów pszczelich i zielarskich ma długą historię stosowania w medycynie tradycyjnej. Znaleźć można także liczne badania kliniczne, które zamieszczane są w renomowanych publikacjach naukowych, potwierdzające jego skuteczność terapeutyczną. Najlepiej udokumentowane jest działanie propolisu (kitu pszczelego), pyłku pszczelego zwanego też pyłkiem kwiatowym oraz miodu z produktów roślinnych ziela, a z kwiatu i korzenia jeżówki purpurowej, kwiatu rumianku i liścia melisy.

 

Pobierz cały artykuł w formacie pdf

Opublikowano w: Zielarskie Trendy 05.10.2024r.

Przedmiotem niniejszego opracowania jest rola wybranych surowców zielarskich w chorobach narządu ruchu u seniorów oraz profilaktyce przeciwstarzeniowej. Scharakteryzowane zostały  procesy zwyrodnieniowe, dolegliwości bólowe  oraz zespół kruchości. Omówione zostały również wybrane aspekty farmakoterapii tych zaburzeń, z uwzględnieniem działań niepożądanych. W opracowaniu omówiono mechanizmy działania wybranych surowców zielarskich o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, wzmacniającym kości, stawy i więzadła oraz immunomodulującym.

 

Pobierz cały artykuł w formacie pdf