Za proces starzenia odpowiadają różne czynniki i istnieje wiele teorii i mechanizmów starzenia się organizmu, m.in. wolnorodnikowa, mutacji genowych, akumulacji odpadów w komórce, immunologiczna, telomerowa. Temat starzenia się organizmu jest bardziej szeroki i nie sposób odnieść się do większości zagadnień.

Czytaj więcej...

Borelioza to choroba infekcyjna, którą zarazić się można przede wszystkim w okresie letnim. 80% nowych przypadków tej choroby występuje w czerwcu i lipcu. Boreliozę przenoszą kleszcze, które są zakażone krętkami borelii. 

Czytaj więcej...

Ból to nieprzyjemne zmysłowe i emocjonalne odczucie towarzyszące istniejącemu lub zagrażającemu uszkodzeniu ciała. Tak definiuje ból międzynarodowe Towarzystwo Badania Bólu. Ból w naszym organizmie pełni rolę sygnałową, informuje o istniejącej chorobie oraz wzywa do leczenia.

Czytaj więcej...

Surowce zielarskie od wieków stosowane były w celu usuwania pasożytów jelitowych z organizmu ludzkiego. Dowody na ich efektywność w tej terapii przyniosła nowoczesna nauka. Popularność ziołolecznictwa w eliminacji terapii robaczyc związana jest z jego skutecznością jak i bezpieczeństwem stosowania. Umożliwia to prowadzenie przy użyciu ziół działań profilaktycznych. Surowce naturalne poza działaniem przeciwrobacznym, łagodzą także zaburzenia funkcji przewodu pokarmowego wynikłe z obecności pasożytów jelitowych.

Czytaj więcej...

W artykule podjęto przegląd wybranych substancji roślinnych pod kątem ich potencjału przeciwnowotworowego. We wstępie zawarto informacje na temat wpływu czynnika żywieniowego na rozwój chorób nowotworowych. Z danych wynika, że czynnik dietetyczny rozwoju nowotworów znajduje się wyżej w rankingu niż palenie tytoniu. A łącznie z paleniem tytoniu w 65% odpowiadają one za zgony. Oba te parametry są sterowalne. Ponieważ można zaprzestać palenia i można zmodyfikować dietę w sposób zapobiegający rozwojowi nowotworów.

Czytaj więcej...