Za proces starzenia odpowiadają różne czynniki i istnieje wiele teorii i mechanizmów starzenia się organizmu, m.in. wolnorodnikowa, mutacji genowych, akumulacji odpadów w komórce, immunologiczna, telomerowa. Temat starzenia się organizmu jest bardziej szeroki i nie sposób odnieść się do większości zagadnień.

Czytaj więcej...

Przedmiotem opracowania jest wpływ zmniejszonej bądź zniesionej lordozy szyjnej na zaburzenia neurowegetatywne oraz znaczenie terapii manualnej w leczeniu przedmiotowych dolegliwości. Obserwacje przeprowadzono na grupie 94 chorych leczonych w gabinecie lekarskim autora w latach 2002 -2005. Wśród badanych 79 % stanowiły kobiety a 21% mężczyźni.

Czytaj więcej...

Badanie przedstawiono na V Międzynarodowej Konferencji Naukowej Polskiego Towarzystwa Terapii Manulanej w Modelu Holistycznym, pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz JM Rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Czytaj więcej...

Katar alergiczny który pojawia się w okresie od wczesnej wiosny do pełni lata, dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Czy zioła mogą być skutecznym lekarstwem na dolegliwości związane z katarem siennym?
Nasiona czarnuszki były stosowane w lecznictwie starożytnego Egiptu i Grecji, m. in. przez Hipokratesa i Galena. Współczesna nauka prowadzi liczne badania nad tą starożytną rośliną. Istnieje wiele doniesień wykazujących działanie przeciwzapalne i antyalergiczne czarnuszki np. w katarze siennym.

Czytaj więcej...

W artykule podjęto przegląd wybranych substancji roślinnych pod kątem ich potencjału przeciwnowotworowego. We wstępie zawarto informacje na temat wpływu czynnika żywieniowego na rozwój chorób nowotworowych. Z danych wynika, że czynnik dietetyczny  rozwoju nowotworów znajduje się wyżej w rankingu niż palenie tytoniu. A łącznie z paleniem tytoniu w 65% odpowiadają one za zgony. Oba te parametry są sterowalne.  Ponieważ można zaprzestać palenia i można zmodyfikować dietę w sposób zapobiegający rozwojowi nowotworów. 

Czytaj więcej...