Opublikowano w: Monografia naukowa VI konferencji: Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna. Medycyna komplementarna w zapobieganiu i leczeniu chorób cywilizacyjnych. Krosno 2019 , Naturoterapia w praktyce

Profilaktyka i terapia chorób toczących się w obrębie przewodu pokarmowego powinna uwzględniać możliwie jak najmniejszą ingerencję w fizjologiczne procesy toczące się w jego obrębie. Zaburzenia trawienia, które często są spowodowane stosowaniem leków, mogą nieść ze sobą odległe powikłania. 

Zioła powinny działać profilaktycznie lub komplementarnie wobec leków syntetycznych. W łagodniejszych stanach chorobowych mogą odgrywać dominującą rolę w postępowaniu terapeutycznym. Surowce naturalne stosuje się w terapii układu pokarmowego z uwagi na właściwości przeciwzapalne i osłaniające, poprawiające trawienie, przeciwdrobnoustrojowe oraz uspokajające.  Są pomocne w refluksie żołądkowo-przełykowym, dyspepsji, zapaleniu błony śluzowej żołądka i gastropatii oraz wrzodach żołądka i dwunastnicy. Produkty naturalne, szczególnie surowce roślinne, używane w terapii chorób układu pokarmowego, z uwagi na działanie wiodące można podzielić na następujące grupy: przeciwzapalne i osłaniające, poprawiające trawienie, uspokajające oraz przeciwdrobnoustrojowe. Należy przy tym podkreślić, że surowce roślinne działają wielokierunkowo i nie zawsze mieszczą się w sztywnych ramach takiego podziału.

 

Pobierz cały artykuł w formacie pdf